تبلیغات
سایت انترنتی محبوب عتیقی - تحلیلی بر مناظره ی پنج شنبه شب طلوع
سایت انترنتی محبوب عتیقی
سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وتفریحی

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 4 مرداد 1388
انتخابات 1388

هدف اول آماج حملات فرار کرد؛
او می دانست حضور در مناظره انتحار مدرن است

همه چیز برای یک مناظره آماده است؟! گوینده یی این جمله را دریک هفته ی

گذشته بار ها به گوش ها رساند
تا تلویزیون طل
وع بتواند نیرومند ترین حرکت رسانه یی افغانستان را با حضور حامد کرزی ، داکتر عبدالله عبدالله و
داکتر اشرف غنی احمدزی سه رقیب نیرومند انتخابات 29 اسد افغانستان در یک مناظره تلویزیونی، سازمان
بدهد و همچنان به عنوان مدعی سکوی اول در میان رسانه های تصویری کشور باقی بماند.

 نویسنده: تابش فروغ

 

نقش مناظره در شناخت چهره ها و برنامه ها

  امروزه در تمامی دنیا حضور در یک برنامه ی تلویزیونی و رویارویی با حریفان سیاسی آن هم در آستانه ی برگزاری یک انتخابات امریست معمول و معقول، که بیشتر با هدف شناخت منطق برتر، پاسخ گویی بر ادعا ها و اتهامات و پیشکش برنامه ها و راهبرد های جدید صورت می گیرد که بدون شک در افغانستان نیز رسانه های شنیداری و دیداری با همین انگیزه به چنین امری مبادرت می ورزند که مطمیناً نقش چنین برنامه ها با توجه به سطح نهایت پایین سواد در کشور در شناخت چهره ها و برنامه های انتخاباتی موثر است و توجه جدی قریب به اکثریت رسانه های تصویری نسبت به مباحث انتخاباتی قابل تحسین .

آیا به برنامه ی پنج شنبه شب طلوع مناظره می شود گفت؟

  با این که ابتکار طلوع برای فراخوانی سه نامزد برتر با طرح ها و دیدگاه های مختلف و کشاندن آنان به یک نشست رسانه یی ستودنی است؛ اما مشکلات ساختاری برنامه و نحوه ی اجرای آن،  آنچه که مردم در ساعات 8 تا 10 همان شب دیدند را از چوکات یک مناظره ی واقعی تلویزیونی برون ساخته بود ، در حالی که می شد با یک الگو برداری مشروع از شبکه های بین المللی معتبر جهانی حتا نه دور تر مثل بی بی سی ان ان بلکه مانند شبکه ی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران این ابتکار جاودانه شود .

کی ها به این برنامه دعوت شده بودند ؟

شاید این پرسش در یک نگاه تعجب بر انگیز باشد زیرا همه می دانند که عبدالله، کرزی و احمدزی مهمانان این برنامه بودند و اما طراحان این شبکه  با دقت ساخت ریزی نموده بودند، کرزی را فراخواندند تا در ستدیوی شبکه یی بیایید که هفت سال بر خودش و تیمش آگاهانه خرده گرفته و تند ترین نقد ها را داشته است و جدی ترین منازعات تا سرحد لشکر کشی .

 دست اندرکاران آشکار و نهان این برنامه امید بسته بودند تا به مردی که با جدیت تمام از امکانات دولتی به نفع مبارزات انتخاباتی اش سود جویی می کند و مسوول ردیف اول دوام بحران در افغانستان پنداشته می شود، نشان دهند که رسانه یعنی چه و چرا در دنیای دیگر آن همه ارج را به خبر، خبردهنده و خبر گزار می نهند،  نه چون افغانستان که می کشند، به طالب می سپارند و به بهانه های قبیلوی از کار بر کنارش می دارند.

  دکتر عبدالله را به این مناظره خواسته بودند تا حضور بیابد که به عنوان یک نامزد و حریف پُر هیاهو، جامه ی فریب و تزویر را از تن کارکرد های هشت ساله ی حامد کرزی بدر کند.

اشرف غنی احمد زی را دعوت داده بودند تا به مثابه ی یک تکنوکرات زرنگ و ناراضی تیم آقای کرزی پرده از توطئه های سازمان یافته ی دوره های موقت و انتقالی توسط همین تیم حاکم که رهبری آن را حامد کرزی بر عهده داشت، بردارد.

و چرا تغییر در آجندا؟

صبح زود روز پنج شبنه روزنامه های کابل خبر دادند که سخنگوی ستاد انتخاباتی حامد کرزی اعلان کرده است که " آقای رییس" حاضر نیست در این مناظره شرکت کند. خبر شرکت نکردن کرزی در این رویارویی رسانه یی  مسیر و شیوه ی بحث را دگرگون ساخت، چون اطلاعاتی وجود دارد که دکتر عبدالله عبدالله و دکتر اشرف غنی احمدزی حاضر اند برای تشکیل یک ائتلاف نیرومند در برابر حامد کرزی با هم کنار بیایند و به این ترتیب هدف اول آماج حملات فرار کرد و از همان آغاز بعید به نظر می رسید تا مناظره ای به معنای واقعی کلمه شکل بیابد .

چرا حامد کرزی از مناظره فرار کرد؟

  بدبین بودن نسبت به آنچه در هفت سال گذشته افغانستان به دست آورده است عدالت ناپسندی است؛ اما از دید دیگر وقتی به جو و فضای آماده شده ی سیاسی – اقتصادی پس از اداره ی مؤقت توجه شود، حکومت متاسفانه نتوانسته است استفاده ی بهینه را از این همه فرصت به نفع مردم به گونه یی ببرد که شایسته ی مردم افغانستان بوده و است .

حامد کرزی به درستی درک می کرد که ظاهر شدن در یک نشست رسانه یی با حضور عبدالله و اشرف غنی یک نوع انتحار مدرن رسانه یی است زیرا این دو نامزد در واپسین هفته ها به حد کافی در برابر او" یاسین خوانده و پخته کرده اند " و مشکل است به سیلی از اتهامات مستند و فهرستی از ناکاره گی های مشهودی پاسخ داد که داکتران نامزد ردیف کرده بودند .

 کرزی با این نیامدن نخواست مشتی باز شود که در آن جز ناکامی چیز دیگری در میان ندارد ولی این فکر وجود دارد که آیا او کاری شایسته یی انجام داده است یا خیر؟

  لشکر مشاور وزیران کرزی گمان کرده بودند که با برحذر داشتن وی از شرکت در این مناظره در حقیقت موضع رییس جمهور تقویت می یابد و مستحکم می شود در حالی که جریان صحبت های هر دو نامزد نشان داد که بر عکس تصور غلط آقایان ارگ نشین؛ دکتر عبدالله عبدالله و دکتر احمدزی به خوبی توانستند برنامه های شان را ولو توأم با کاستی ها هم بود به خوبی انعکاس بدهند و به درازای صف موافقین خود بیفزایند.

 عبدالله فرصت خوبی برای یک بحث منسجم با توجه به پاسخ گویی در نوبت دوم نسبت به دکتر احمدزی را داشت و توانست بسته تر و احساس بر انگیز تر وارد مسایل شود و با ملی گرایی و واقع بینی به طرح دیدگاه های خود بپردازد.

 میزان ضربات کوبنده و نقد آمیز دکتر اشرف غنی با دلایل خاصی که مجال دیگری برای یک نوشتار می خواهد در مقایسه با داکتر عبدالله کمتر بود .عبدالله بی هراس از هر گونه مصلحتی مستقیماً حکومت را آماج حملات لفظی قرار داد و حتی در آخرین دقایق نیز یاد کرد که ملت افغانستان شایسته ی حکومت خوبتر وبهتر ازین است که بر آن ها تحمیل شده است و این نشانه ی قاطعیت و ایستادگی عبدالله برای مبارزات انتخاباتی و نفی هر گونه شایعه ای برای یک ائتلاف با حامد کرزی بود و جالب تر این که معلوم می شود عبدالله و احمدزی مشترکاً خواهان گذاردن نقطه ی پایان به کار آقای کرزی و ادامه ی بحران اند . 

با این همه مهم به نظر می رسد تا به پیامد این مناظره به عنوان نتیجه ی سطر های بالا توجه داده شود:

 کرزی حضور نیافت و نمایاند که هنوز با گذشت هفت سال علاقه یی برای این که از کارنامه هایش توضیحی به مردم بدهد ندارد و این یک نوع شدت مسئوولیت ناپذیری و بی تفاوتی در برابر مردمی را نشان می دهد که جلالتماب شان بر گرده های آن ها سوار است .

 داکتر احمدزی با طرح های برنامه هایش به نمایش گذاشت که برخلاف آنچه در حلقات سیاسی مخالفش تصور می شد، شخصیتی است انعطاف پذیر، واقع گرا و صاحب یک برنامه ی که حد اقل می تواند در صورت تطبیق، خوبتر از امروز وضعیت را سامان بدهد و پرده از ناکاره گی های نظام فعلی بردارد .

 داکتر عبدالله در حالی  همچنان با برازندگی ظاهر شد که نشان داد تجربه ی سال ها حضور در کنار یک سیاستمدار نیرومندی  چون مسعود سخت در او تاثیر گذار بوده است و ادبیات سیاسی را به حد متعالی آن می داند .

و اعتراف کرد که حمایت وی از نظام ریاستی در لویه جرگه ی قانون اساسی حمایت از نظامی بوده است که قدرت را رییس جمهور به تنهایی در دستانش قبضه می کند و برای پاسخگویی به مردم حاضر نیست در حالی که تغییر مدل نظام به نظام پارلمانی به تعبیر وی واگذاری قدرت به مردم است که منبع اساسی مشروعیت نظام اند.
و اما زمینه ی واکاوی و نگرش در برنامه های هر دو نامزد از حوصله ی این بحث خارج است.
امید واریم قدرت در پی طرح دیدگاه های انقلابی نامزدان ، عملکرد محافظه کارانه را به ارمغان نیاورد .ارسال توسط Mahboob "Atiqi" Milad
آرشیو مطالب
نظر سنجی
سایت بنده را چطور ارزیابی می کنید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس