تبلیغات
سایت انترنتی محبوب عتیقی - شرکت طالبان در انتخابات
سایت انترنتی محبوب عتیقی
سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وتفریحی

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 18 تیر 1388

شرکت طالبان در انتخابات

 

خبرگزاری فارس: به رغم ادعاهای مطرح شده از سوی طالبان مبنی بر تخریب روند انتخابات، گفته میشود كه هزاران نفر از شبه نظامیان شناخته شده در برخی استانها كارت رای دریافت كردهاند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در كابل، گفته می شود كه هزاران نفر از طالبان شناخته شده در برخی ولایتهای افغانستان كارت رای گرفته اند و این اقدام بیانگر آن است كه این گروه در شرایط جدید از یك سو با فشار نظامی می خواهد به عنوان یك نیروی مهم در معادله سیاسی مطرح باشد و از سوی دیگر در تلاش است كه. شانس حمایت مردمی را از طریق انتخابات ارزیابی كند
حضور "ملا سلام راكتی " در این دور از انتخابات دقیقاً می تواند مؤید این گفته ها باشد و اگر وی موفق شود كه از فیلتر كمیسیون رسیدگی به شكایات عبور نماید، بر روی یكی از گزینه ها برای حمایت از خود كار خواهد كرد.
راكتی به خوبی می داند كه به دلیل همكاری وی با طالبان و ستم هایی كه بر اقوام مختلف از سوی این گروه روا داشته شد، هرگز نمی تواند مورد حمایت این اقوام قرار گیرد.
در میان اقوام پشتون نیز، راكتی از جایگاه و موقعیت خاصی برخوردار نیست بنابراین وی تنها میتواند به آرای طالبان متكی باشد هر چند اكنون به طور پنهان و آشكار نامزدهای دیگر نیز سعی دارند كه حمایت طالبان و حزب اسلامی حكمتیار را به همراه داشته باشند.
كرزی مدت ها است كه در عربستان، دبی و داخل افغانستان از كانال های گوناگون پیام های مثبتی را به طالبان و حزب اسلامی ارسال می كند اما مصاحبه اخیر گلبدین حكمتیار نشان داد كه تاكنون این مذاكرات دستاوردی به همراه نداشته است.
برخی ازنامزدهای مطرح مانند دكتر عبدالله از آن جایی كه از طریق خاص وارد این عرصه شده اند، سعی دارند تا با احتیاط بیشتر در مورد طالبان سخن گویند.
طبیعی است كه افرادی چون دكتر عبدالله نیز هرگز نمی توانند گزینه خوبی برای طالبان باشد، از این رو طالبان سعی دارند كه یا با توافق و معامله با كرزی عملاً در ساختار حكومت شریك شده و آرای خود را نیز در حمایت از ایشان به صندوق ها بریزند، یا اینكه طالبان می خواهند با حمایت از سلام راكتی میزان حضور خود را در افغانستان نشان دهند.
به هر حال جایگاه مخالفان در برنامه های نامزدها یكی از موضوعهای مهم است كه متاسفانه تاكنون هیچ یك از نامزدها سیاست روشنی در قبال آنان طرح نكرده اند، به هر حال باید دید كه بخت طالبان با چه كسی همراه خواهد شد.طبقه بندی: انتخابات 1388،  افغانستان، 
ارسال توسط Mahboob "Atiqi" Milad
آرشیو مطالب
نظر سنجی
سایت بنده را چطور ارزیابی می کنید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس