تبلیغات
سایت انترنتی محبوب عتیقی - دکتور عبدالله: من یكی از شما هستم و با شما خواهم بود
سایت انترنتی محبوب عتیقی
سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وتفریحی

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 17 تیر 1388

دکتور عبدالله: من یكی از شما هستم و با شما خواهم بود

تغییر و امید» شعاری است كه این روزها در شهر و بازار، مطبوعات و رسانه‌ها در كنار تصاویر دكتور عبدالله عبدالله كاندیدای ریاست جمهوری و معاونینش به چشم می‌خورد

  بازار گرم انتخابات افغانستان و فرصت دو ماهه‌ی مبارزات انتخاباتی زمینه‌ای را فراهم آورده است تا دیدگاه‌ها و نظریات برخی از كاندیداهای ریاست جمهوری را كه تعدادشان به 41 نفر می‌رسد را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم.
«تغییر و امید» شعاری است كه این روزها در شهر و بازار، مطبوعات و رسانه‌ها در كنار تصاویر دكتور عبدالله عبدالله كاندیدای ریاست جمهوری و معاونینش به چشم می‌خورد. دكتور عبدالله كه از او به عنوان رقیب جدی حامد كرزی رئیس جمهور فعلی و كاندید دور بعدی ریاست جمهوری افغانستان نام برده می‌شود در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدای افغان(آوا) به بیان دیدگاه‌ها و محورهای كاری خویش پرداخته است.
دكتور عبدالله ناكامی نظام موجود و ناكارآیی دولت و احساس ضرورت برای تغییر و تحول را دلیل عمده كاندید شدن خود می خواند.
دكتور عبدالله، فاصله میان مردم و دولت را عمده ترین مساله بی اعتمادی مردم به نظام می داند و می گوید: قسمتی از این مشكل مربوط به رهبری نظام فعلی و دیدگاه های وی است و قسمت دیگر آن در نحوه نظام كاملا متمركز فعلی است كه همه قدرت در یك دفتر و یك تیم بسیار مختصر تمركز یافته است.
دكتور عبدالله بهترین راه حل برای این مشكل، تعدیل قانون اساسی و تغییر نظام از ریاستی به پارلمانی، انتخابی بودن شهردارها، ولسوال ها و والی ها، تغییر سیستم انتخاباتی از سیستم فردی به مختلط (چندحزبی))و تاكید روی استقلال كمیسیون مستقل انتخابات می داند.
به عقیده وی، آرزوی مردم افغانستان یك حكومت پاسخگو به ملت بود كه متاسفانه ایجاد نشد.
او افزایش ناامنی، عدم برقراری یك نظام مردم سالار، زیر پا گذاشته شدن قانون اساسی افغانستان و بی اعتنایی به تصامیم پارلمان، گسترش فقر و بیكاری و افزایش فساد را از علایم ناكارآمدی حكومت فعلی افغانستان می داند.
به گفته دكتور عبدالله برای رشد و توسعه اقتصادی، ایجاب می كند كه در برنامه انكشاف ملی تجدید نظر صورت گرفته و یك سیستم نظارتی بر روی كمك های جامعه جهانی به افغانستان به وجود بیاید و كمك هایی كه از 7 سال بدین سو به كشور ما صورت گرفته بررسی شود.
به باور وی، باید نظام اقتصادی كشور مشخص و تعریف شود و جایگاه بخش دولتی و خصوصی تعیین گردد كه هر بخش در كجا مؤثرتر می باشد.
به عقیده دكتور عبدالله تعریف از یك نظام اقتصادی خاص در افغانستان، آن را مقید و محدود می كند، با توجه به شرایط خاص افغانستان، نظام اقتصادی ای جوابگو خواهد بود كه براساس نیازهای فرهنگی، اجتماعی،‌ سیاسی و ضرورت ها و خواسته های مردم باشد.
وی،‌ كاریابی را یكی از اصول یك برنامه وسیع اقتصادی می داند.
دكتور عبدالله می گوید: توجه به بخش زراعت در كشور با توجه به اینكه بیش از 70 درصد مردم افغانستان زارع می باشند یكی از محورهای اصلی رشد اقتصادی است.
این كاندید ریاست جمهوری، توجه به برنامه های اقتصادی، تعریف یك نظام نو اقتصادی مطابق با خواست فرهنگی، سیاسی و اجتماعی كشوررا از اهداف خود در توسعه اقتصادی افغانستان می خواند.
به گفته عبدالله، در 7 سال گذشته بخش زراعت به عنوان مهمترین بخش اقتصادی كاملاً نادیده گرفته شده است، هر چند در دو سال اخیر كارهایی صورت گرفته و كمك هایی جذب شده است، اما همواره در اقتصاد و اداره كشور نقش مردم تعریف نشده است و جای مردم در انكشاف كشور و برنامه های اقتصادی خالی است
. كتور عبدالله برقراری امنیت در كشوررا تنها یك مساله تخنیكی،‌ نظامی، استخباراتی و امنیتی نمی داند،‌ بلكه به باور وی، مؤلفه های مختلفی بر روی آن تاثیر گذار است.
وی می گوید: داشتن یك اداره سالم، شرایط مناسب اقتصادی و اجتماعی، داشتن برنامه های گسترده در سطح ملی و نقش نیروهای بین المللی در افغانستان، رفتن به سوی خودكفایی و بی نیاز شدن از حضور نیروهای خارجی هدف ما است.
به عقیده دكتور عبدالله تقویت نیروهای ملی مانند پولیس و اردوی ملی و دادن اطمینان به مردم در رسیدن به شكوفایی و خودكفایی اقتصادی،‌ زمینه سازی برای تدابیر امنیتی در منطقه،‌ روابط امنیتی تعریف شده میان افغانستان و سایر كشورها و دادن اطمینان به همسایگان مبنی بر اینكه از خاك افغانستان بر ضد آنها استفاده نمی شود و اطمینان گرفتن از همسایگان كه از خاك آنان بر علیه ما استفاده نمی شود،‌ گامی دیگر در برقراری امنیت در كشور و منطقه است.

دكتور عبدالله تصریح می كند: تعریف حضور نیروهای بین المللی در داخل كشور،‌ جلوگیری از تلفات ملكی، تعریف نقش مردم در برقراری امنیت علاوه بر پولیس و اردوی ملی و نقش و حضور شخصیت های ملی در شورای امنیت ملی كشور و تقویت نقش آنان در تصمیم گیری ها مسایلی است كه نقش عمده ای در تامین امنیت دارد.
به باور دكتور عبدالله، سیاست خارجی كشور باید دنباله منافع ملی كشور باشد و آنچه كه منافع ملی كشور ما ایجاب می كند داشتن روابط خوب با همسایگان و جلب همكاری بین المللی و روابط حسنه با جامعه جهانی و موجودیت یك تعامل دوطرفه بین افغانستان و كشورهای منطقه و جهان می باشد.
به عقیده وی، مساله دیگری كه باید روی آن تامل صورت گیرد مساله بی طرفی افغانستان است یعنی كه به بحث ملی كشانیده شود كه مردم افغانستان باید آن را مورد تایید قرار دهند،‌ هر چند افغانستان عضو كشورهای غیر منسلك می باشد، اما بی طرفی از لحاظ
تعریف منافع افغانستان یك موضوع بسیار مهم و ژئواستراتژیك   بوده و با در نظرداشت حضور بین المللی در منطقه، باید به نفع ملی و امنیتی كشور باشد.
دكتور عبدالله تاكید می كند: جلوگیری از تقلب وظیفه كلانی است كه مسئولیت عمده آن متوجه كمیسیون مستقل انتخابات است،‌ هر چند این كمیسیون در پروسه ثبت نام رای دهندگان تخطی هایی داشته و استقلال آن زیر سئوال است.
به عقیده وی، چالش فرا راه برگزاری شفاف انتخابات، عدم استفاده از امكانات دولتی است.
به باور عبدالله، از ابزار دولتی و منابع دولتی به نفع رئیس جمهور برحال كه به حیث كاندیدا مطرح است استفاده می شود در حالی كه دولت و حكومت باید تابع قانون باشد و قانون را مراعات كند.

وی می گوید: با وجود این دو مشكل، مساله سوم،‌ نقش جامعه جهانی و ناظرین داخلی و بین المللی است كه بر خلاف دوره های گذشته،‌ این اعتماد نسبت به آنها وجود دارد كه در انتخابات جانبداری نمی كنند.
دكتور عبدالله می گوید: مردم ما به تاثیر رای دهی و نتایج انتخابات باور دارند و برگزاری یك انتخابات شفاف و عادلانه را بر آینده كشور مهم می دانند،‌ لذا جای امیدواری است كه ملت افغانستان با احساس مسئولیت در انتخابات شركت نمایند و از فرصت ها به نحو احسن استفاده كنند. اما اینكه در عمل چه می شود محتاج به گذشت زمان است كه باید روی آن بحث شود.
به عقیده نامزد ریاست جمهوری افغانستان، فساد اداری در كشور از قدم های بالا شروع شده و در این شكی نیست كه در همه سطوح كشور فساد وجود دارد، در واقع فساد اداری به یك قانون تبدیل شده است.
وی راه حل مبارزه با فساد اداری را استفاده از تجربه كشورهایی كه در این خصوص موفقیت داشته اند مثل مالزی و سنگاپور می داند كه می توانند به افغانستان كمك های زیادی نمایند.
دكتور عبدالله تصریح می كند: تبدیل مبارزه با فساد اداری از شعار به عمل جزء اهداف ما است كه در حقیقت تضمین كننده آینده یك
 كشور با ثبات در این زمینه است. اما با در نظرداشت اینكه فساد اداری روبه گسترش و اوضاع اقتصادی رو به بدتر شدن است، برای هر دولتی كه روی كار بیاید چالشی بزرگ خواهد بود.
به باور دكتور عبدالله بخشی از فسادها در توزیع كمك های بین المللی، و تطبیق پروژه هایی است كه از سوی آن ها تمویل می شود. اگر یك نهاد مستقل ناظر بر كمك ها و اجرای پروژه های بین المللی در افغانستان ایجاد شود، در مبارزه با فساد اداری و مالی موثر خواهد بود و نكته دیگر اینكه اگر تنها این نهاد در اختیار دولتی واگذار شود كه مشكلات خود را تاكنون حل نتوانسته، در حل این معضل مؤثر نخواهد بود.

به باور وی، بحث انكشاف متوازن طرحی است كه ما در صدر برنامه های خود قرار داده ایم و در واقع روح برنامه های اقتصادی ما را تشكیل می دهد كه مطابق تقاضای قانون اساسی افغانستان است، اما متاسفانه در عمل كاری در این خصوص صورت نگرفته است.
به عقیده دكتور عبدالله، مشكلات و معضلات اقتصادی و اجتماعی در مناطق مركزی كشور بسیار حادّ است و در برخی مناطق دیگر هم شكایت هایی در این خصوص وجود دارد.
این شخصیت جهادی می گوید: ما سعی داریم تا فاصله و تفاوت بین مناطق را كاهش داده و هموار نماییم. كوشش و رسیدگی برای ارایه خدمات و اجرای برنامه های انكشافی، بازسازی و نوسازی به صورت متوازن و متعادل و پیشرفت افغانستان هدف و آرمان ملی و اسلامی ما است.
دكتور عبدالله پیروزی را در انتخاب هدف و تعیین درست هدف می داند كه در آن شكست وجود ندارد.
او تاكید می كند: به رای و نظر مردم اعتماد دارم كه انتخاب شایسته ای خواهند داشت كه با انتخابات شفاف و عادلانه موجی برای تغییر ایجاد خواهد شد و تحول ایجاد شده یك موج پاینده برای همیشه و نه برای چند روز تبلیغات و انتخابات خواهد بود.
عبدالله می گوید: من یكی از شما هستم و با شما خواهم بود و شما با رفتن به پای صندوق های رای توطئه بزرگی كه گویا نتیجه انتخابات از قبل تعیین شده است را خنثی ساخته و به هر فردی كه مورد نظرتان هست رای بدهید، و توقع من این است كه من فرد لایق و مورد اعتماد شما باشم.


ارسال توسط Mahboob "Atiqi" Milad
آرشیو مطالب
نظر سنجی
سایت بنده را چطور ارزیابی می کنید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس