تبلیغات
سایت انترنتی محبوب عتیقی - داکتر عبدالله کرزی را به عدم درک درست از مسایل ابتدایی سیاسی متهم کرد
سایت انترنتی محبوب عتیقی
سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وتفریحی

داکتر عبدالله کرزی را به عدم درک درست از مسایل ابتدایی سیاسی متهم کرد

 

عبدالله:"امنیت در کشور وجود ندارد،از ادارهی سالم که وعده شده بود به مردم افغانستان خبری نیست، از انکشاف متوازن که وعده داده شده بود به مردم افغانستان و حکم قانون اساسی به آن تاکید دارد خبری ".

 

داکتر عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در واکنش به اظهارات دیروزی حامد کرزی، امروز در یک کنفرانس خبری، از قبول مناظرهی تلویزیونی توسط آقای کرزی، ابراز قدردانی کرد.

پیش از این، داکتر اشرف غنی احمدزی و داکتر عبدالله عبدالله، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری از رییس جمهور کرزی، دیگر نامزد انتخابات، درخواست مناظرهی تلویزیونی کرده بودند. با این حال، رییس جمهور کرزی بدون این که به نامزد مشخصی اشاره کند، گفت با آن نامزدانی که تابعیت دوگانه دارند، مناظره نمیکند. داکتر عبدالله گفت وی از جمله کسانی نیست که دارای تابعیت دوگانه باشد.

عبدالله:Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  عبدالله:"" امنیت در کشور وجود ندارد" 

همچنان داکتر عبدالله گفت؛ میخواهد از رییس جمهور در مورد این بشنود که چرا افغانستان تحت زعامت وی بعد از یک "فرصت طلایی" که پس از پروسهی بن به افغانستان میسر شد، به وضعیت فعلی انجامیده است.

داکتر عبدالله وضعیت فعلی کشور را چنین بیان کرد: " امنیت در کشور وجود ندارد، از ادارهی سالم که وعده شده بود به مردم افغانستان خبری نیست، از انکشاف متوازن که وعده داده شده بود به مردم افغانستان و حکم قانون اساسی به آن تاکید دارد خبری نیست، و بالاخره از حاکیمت قانون و مراعات قانون (خبری نیست) ".

داکتر عبدالله علاوه کرد که امروز حکم آقای کرزی به حیث رییس جمهور، "جدا زیر سوال" است، و مردم افغانستان به این خاطر که عکس العملهای مشروع شان از طریق تظاهرات موجب بیثباتی نشود، حتا از عکس العملی قانونی در برابر این وضعیت "نامشروع" خود داری کرده اند.

عبدالله میگوید هدف کاریاش توجه به خانوادهی شهدا، معلولین و قربانیان جهاد و تامین عدالت میباشد. Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  عبدالله میگوید هدف کاریاش توجه به خانوادهی شهدا، معلولین و قربانیان جهاد و تامین عدالت میباشد.  

این درحالی است که بعد از اول جوزا که زمان رسمی کار آقای کرزی به عنوان رییس جمهور به پایان رسید، جبههی ملی که داکتر عبدالله از آن در انتخابات نمایندگی مینماید، واکنش منسجم و قاطعی در این ارتباط نداشت.

داکتر عبدالله، انتخابی شدن والیان، به وجود آوردن نظام نامتمرکز و صدارتی، و تعدیل قانون اساسی افغانستان را از مهمترین اهداف کاری خود بیان کرده است. وی معتقد است بخشی از نارساییهای موجود بهدلیل نظام ریاستی است که در افغانستان حاکم میباشد و به رییس جمهور صلاحیتهای بیشتری میدهد.

 هرچند داکتر عبدالله نیز یکی از کسانی بود که از نظام ریاستی در لویه جرگهی قانون اساسی پشتیبانی میکرد، اما حالا میگوید پشتیبانی وی از نظام ریاستی با توجه به وضعیت آن زمان بوده است، و میپذیرد که شاید این هم یک "اشتباه" بوده باشد.

 عبدالله:Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  عبدالله:"از انکشاف متوازن که وعده داده شده بود به مردم افغانستان و حکم قانون اساسی به آن تاکید دارد خبری نیست"

در همین حال، داکتر عبدالله رییس جمهور کرزی را به عدم درک درست از نظام نامتمرکز و مسایل ابتدایی سیاسی متهم کرد. وی گفت "مثلی که معنای نظام نامتمرکز، والیان انتخابی، شهرداران انتخابی، و ولسوالان انتخابی را رییس جمهور خوب درک نکرده است".

داکتر عبدالله در تشریح این بخش از برنامهی خود افزود: "وقتی میگویم نظام نامتمرکز و والیان انتخابی، این به معنای نفی وضعیت موجود است. به چه معنا؟ والیان ناکام بار بار از ولایت به ولایت تبدیل میشوند و در پشت سر، مردم ناراض باقی میمانند در ولایتها؛ به خاطر ناکامی شان، به خاطر فساد اداری شان، به خاطر مسایل قوم پرستیای را که دنبال میکنند و ده ها مشکل دیگر".

 

در این حال، حامد کرزی روز گذشته از دیدار سفیر امریکا با برخی نامزدان، طوری که برنامههای آنها را بشنود و در کنفرانس مطبوعاتی با نامزدان ظاهر شود، ابراز نگرانی کرد و گفت در مورد آن "ملاحظه" دارد.

عبدالله گفت؛ میخواهد از رییس جمهور در مورد این بشنود که چرا افغانستان تحت زعامت وی بعد از یک Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  عبدالله گفت؛ میخواهد از رییس جمهور در مورد این بشنود که چرا افغانستان تحت زعامت وی بعد از یک "فرصت طلایی" که پس از پروسهی بن به افغانستان میسر شد، به وضعیت فعلی انجامیده است.

داکتر عبدالله در واکنش به این سخنان آقای حامد کرزی، گفت: "دیدارهای سفرا با نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کسی را برآشفته ساخته است. این مشکل خود شان است. در رابطه به تبادل نظر خصوصاً در موضوع انتخابات یا شفافیت انتخابات، جامعهی بینالمللی بسیار نقش اساسی دارد".

وی علاوه کرد تا جایی که به جامعه بینالمللی تعلق دارد، باید نقش خود را در تامین شفافیت انتخابات ادا نماید و صحبتهایی اگر صورت میگیرد، برای رییس جمهور کرزی نباید قابل تعجب باشد.

 

همچنان داکتر عبدالله بازگشتاندن مجاهدین و تاکید به ارزشهای جهاد را از دیگر بخش برنامههای کاری خود اعلام کرده است. این درحالی است که به باور آگاهان مجاهدین همین حالا نقش فعالی در کلیه بخشهای دولتی دارند. اما داکتر عبدالله میگوید هدف کاریاش توجه به خانوادهی شهدا، معلولین و قربانیان جهاد و تامین عدالت میباشد.

هرچند در انتخابات ریاست جمهوری 41 نفر نامزد میباشند، اما بیشتر مسایل تبلیغاتی در مورد چند نامزد محدود میباشد و بحث مناظره و انتقادها نیز در محدودهی چند نامزد شناخته شده، که گفته میشود رقیبان جدی یکدیگر هستند، مطرح میشود.ارسال توسط Mahboob "Atiqi" Milad
آرشیو مطالب
نظر سنجی
سایت بنده را چطور ارزیابی می کنید؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس